Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Wyznaczanie daty porodu | Kalendarz ciążowy

Jak obliczyć termin porodu

Termin porodu to dla każdej przyszłej matki ważny dzień. Zwłaszcza dla kobiet spodziewających się dziecka pierwszy raz to Duzy stres. Nie do końca wiadomo, czego się spodziewać, jak się zachować no i jak stwierdzić, że poród już się zaczął. By nie czuć się zdezorientowaną, najlepiej starać się samodzielnie jak najdokładniej obliczyć datę porodu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, by ustalić termin bez jakiegokolwiek marginesu błędu. Chodzi o to by mniej więcej z dokładnością do plus/minus kilku dni ustalić kiedy nasze dziecko przyjdzie na świat.

Nierzadko słyszy się sytuacje, kiedy pojawiają się rozbieżności między tym co mówi nam lekarz a ustaleniami przyszłej mamy. Jeśli nie wiemy jak to zrobić samodzielnie to może warto skorzystać z kalkulatora porodu. Są to aplikacje dostępne w Internecie dzięki którym szybko dowiemy się kiedy nasze dziecko pojawi się na świecie. By skorzystać z jednego z kalkulatorów należy podać pierwszy dzień ostatniej menstruacji oraz zaznaczyć przeciętną długość cykli miesiączkowych. Następnie obliczamy datę porodu.

W wyniku otrzymamy przybliżony termin na przykład za około 8 miesięcy i 3 tygodnie. Kalkulator powie nam także kiedy doszło do prawdopodobnego zapłodnienia oraz kiedy nastąpi drugi i trzeci trymestr ciąży. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie: kiedy urodzę? Jest to naturalna rzecz. Najczęściej opieramy się na opinii lekarzy, którzy zazwyczaj w obliczaniu momentu rozwiązania stosują metodę Neagelego. Opiera się ona na podobnych zasadach jak kalkulator terminu porodu, biorąc pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

W ten sposób liczony czas do porodu to mniej więcej 280 dni czyli 40 tygodni. Jest ona najlepsza w przypadku cykli regularnych bowiem jest wzór to 1 dzień ostatniej miesiączki+ 7 dni- 3 miesiące + 1 rok. Rzecz jasna nie udaje się do końca ustalić dokładnej daty, ponieważ biologiczne życie łożyska to proces zróżnicowany indywidualnie. Jednak na czymś należy się opierać bowiem konieczne jest ustalanie terminarza badań USG.

Przede wszystkim chodzi o to by przeprowadzać je w konkretnych okresach rozwoju dziecka by móc stwierdzić czy rozwija się ono prawidłowo. Ponadto inne ważne badania zależne są od kolejnych dni ciąży. Toteż lekarz jak i przyszła mama chcą wiedzieć ile dni upłynęło mniej więcej od momentu zapłodnienia.