Przebieg ciąży u kotki i suki

Wydaje się nam, że ciąża u ludzi, jest bardziej problematyczna niż u zwierząt. Stosujemy elektroniczne kalendarze ciąży, badamy się regularnie, stosujemy odpowiednią dietę, ćwiczenia w ciąży oraz dbamy o to by wszystko przebiegało zgodnie z zaleceniami specjalistów. A co z ciążą u kotki lub suczki? Rzecz jasna, zwierzakowi, spodziewającemu się potomstwa, także należy się opieka.

Właściciele swych pupili nie powinni zdawać się tylko na naturę, która sama wszystko ureguluje. Czasami trzeba pomóc zwierzakowi, zadbać o właściwe odżywianie by małe kocięta czy szczeniaki urodziły się zdrowe a sama mamusia również nieczuła się wyczerpana i była zawsze dobrze odżywiona. By wiedzieć jak dbać o ciężarną suczkę czy kotkę, trzeba przede wszystkim zapoznać się z przebiegiem ciąży i zwierzęcia.

 

Ciąża u psów: trwa około 9 tygodni to jest mniej więcej 63 dni. Kiedy przyjmiemy za początek ciąży moment krycia to tutaj są już większe wahania od 56 do 72 dni. Jest tak dlatego, że zapłodnienie może nastąpić kilka dni po kryciu. Do 35 dnia wykształcą się wszystkie organy i potem płody rosną już tylko oczekując na rozwiązanie. Do 16 dnia ciąży u suczki wszystkie zarodki zagnieżdżają się w błonie śluzowej macicy i każdy z nich wytwarza własne łożysko.

W 22 dniu wykształcają się uszy. Od 35 dnia należy zmienić dietę psa i wzbogacić ją o składniki energetyczne i białko. W 6 tygodniu wykształcają się u szczeniąt pazury. W 45 dniu powstaje sierść i kostnieje szkielet małych psiaków. Najlepiej już w tym momencie zadbać o odpowiednie miejsca dla suki do porodu. W miejscu gdzie przyjdą na świat w 9 tygodniu szczenięta powinno być ciepło przynajmniej 25 stopni, idealnie będzie jeśli poziom temp. osiągnie 30 stopni.

 

Ciąża u kotów: W początkach ciąży nie od razu daje się zauważyć odmienny stan kotki. Może być ona co najwyżej bardziej senna przez około 3-4 tygodnie. Jej zachowanie może także wskazywać na ciąże ponieważ bardziej niż zwykle domaga się pieszczot, głaskania czy drapania po brzuchu. Natomiast pod koniec 4 tygodnia sutki kotki zaczynają zmieniać barwę na bardziej różową i stają się nabrzmiałe.

Czasami też kotne koty wymiotują. W 5 tygodniu brzuch kotki staje się większy i od tego czasu aż do porodu będzie rósł wraz z tym jak rozwijając się będą płody. W 9 tygodniu na świat przychodzą kocięta. Kotka wybierze do tego celu zaciszne miejsce na przykład szafę. By tego uniknąć najlepiej przygotować jej specjalne legowisko.