Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Rozwój płodu w brzuchu mamy | Kalendarz ciążowy

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, cieszy się. Szczęście przeplata się z obawami a później przychodzą konkretne pytania, między innymi jak rozwija się moje dziecko w kolejnych tygodniach. Ponadto zadaje sobie pytanie który to tydzień ciąży i jak to obliczyć.

Na początku jest to pęcherzyk, jaki zagnieżdża się w macicy. Może to stwierdzić lekarz wykonując USG. Rośnie on 1mm dziennie od 31 dnia ciąży. Zarodek jest widoczny dopiero w 5-6 tygodniu. Pod koniec 5 tygodnia ma on około 4mm. Wtedy także staje się już widoczne bijące serce płodu. Z kolei 7 tydzień przynosi rozwój narządów wewnętrznych. Kształtują się kończyny górne i dolne.

Mają one na początku postać wypustków. Górne kończyny rozwijają się szybciej niż dolne. Pojawiają się także zaczątki rączek i stópek. Nie bez powodu pierwszy trymestr jest tak ważny ponieważ w 7 tygodniu wykształcają się wargi, podniebienie, przewody nosowe, małżowina uszna, oddzielają się od siebie drogi moczowe i płciowe oraz przewody pokarmowe. Kostnieją także żebra i kręgi. Wytwarza się również szpik kostny. 10 tydzień płodu kończy okres zarodkowy a zaczyna płodowy.

Główka dziecka w tym czasie jest znacznie większa od reszty ciała i jest to całkiem normalne. W tym momencie można już stwierdzić, że powstały wszystkie narządy od tej pory będzie następował ich rozwój i wzrost. Maluszek ma mniej więcej 25mm a pod koniec 10 tygodnia może mierzyć już prawie 3 cm. Wtedy tez zaczyna połykać płyn owodniowy co Man a celu stymulację przewodu pokarmowego jak i oddechowego. Obserwuje się wtedy powstawanie paznokci u rąk a w niedługim czasie także u nóg. Mniej więcej w 15 tygodniu dziecko ważyć może około 70 g.

Wszystkie narządy wykonują swoje funkcje a dziecko zaczyna ssać. Pierwsze ruchy dziecka zaczynają być odczuwalne w 20 tygodniu, czasami nieco wcześniej lub później. W 30 tygodniu ciąży dziecko waży 1,5 kg w jego wielkość dochodzi nawet do 40cm. Narządy malca przygotowują się powoli do opuszczenia brzucha matki. Od tego momentu masa ciała dziecka wzrastać może nawet 200g tygodniowo.

Dzieci urodzone w 30 tygodniu ciąży mimo, że mogą mieć poważny problem z oddychaniem mają 95% szans na przeżycie. Teraz obserwuje się wzrost włosów a dziecko energicznie porusza rączkami i nóżkami co daje się zważyć na skórze brzucha. W 40 tygodniu dziecko jest gotowe by przyjść na świat. Do 10 dni po terminie sytuację uważa się za normalną.