Terminarz USG i innych obowiązkowych badań

USG w ciąży to podstawowe badanie, jakie wykonuje się w pierwszej kolejności. Zwłaszcza dopochwowe USG pomaga stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia i czy mamy do czynienia z ciążą dobrze się rozwijającą. Oczywiście innym badaniem, jakie może potwierdzić ciążę jest wykonanie badania krwi. Najmniej pewnym jest test ciążowy jaki zakupimy w aptece, jednak często w pierwszej kolejności jest to jedyny dowód na istnienie ciąży, jeśli wynik okaże się pozytywny. Zawsze jednak dodatkowe badania są konieczne by mieć stuprocentową pewność.

Samo badanie USG wykonywane jest w ciąży kilkakrotnie, jego termin uzależniony jest od kolejnych etapów ciąży. Dokładniej mówiąc w kolejnych tygodniach ciąży wykonuje się kilkakrotnie a w razie niepokojących objawów częściej. Zwłaszcza ciąże mnogie i zagrożone tego wymagają. Dodatkowo USG poprzez mierzenie wymiarów dziecka w określonych tygodniach można również wyznaczyć termin porodu.

Najlepiej takich obliczeń dokonywać podczas pierwszego USG do 14 tygodnia ciąży. Wtedy granica błędu co do wyznaczanie terminu rozwiązania wynosi od 2 do 5 dni. Później badanie pomiarowe staje się już bardzo niedokładne ponieważ dzieci rosną w różnym tempie. Wedle typowego terminarza USG pierwsze z nich należy wykonać między 6 i 8 tygodniem. Już wtedy lekarz może zauważyć bijące serce dziecka na monitorze USG. Stwierdzi również czy zarodek dobrze się zagnieździł w macicy jak też czy jest to ciąża pojedyncza czy może bliźniacza.

Kolejne USG zaleca się między 11 i 14 tygodniem. Jest to badanie zwane genetycznym. Dokonuje się wtedy pomiarów długości kończyn dziecka, paluszków, główki. Trzecie badanie najlepiej wykonać w terminie od 18 do 23 tygodnia ciąży. Można już na typ etapie określić płeć dziecka. Potem USG powinno się odbyć między 28 i 32 tygodniem. Znów następuje mierzenie główki, obwodu brzuszka, długości kości. Lekarz stwierdzi jaki jest indeks płynu owodniowego i dojrzałość łożyska. Ostatnie badanie USG następuje po 38 tygodniu a przed 40. Określana jest waga dziecka oraz znów ilość płynu owodniowego.

Inne ważne badania w czasie ciąży prócz USG to określenie grupy krwi i Rh, przeciwciała odpornościowe, morfologia, cytologia, badanie moczu, poziom glukozy we krwi na czczo, odczyn Wassermanna, badanie piersi, pomiar ciśnienia. Zaleca się także badania w kierunku różyczki i toksoplazmozy, przeciwciała HIV i HCV oraz konsultacja stomatologiczna.