Jak rozwija się ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza to dla rodziców duża radość. Zawsze wiążą się z tym liczne pytania tak o płeć dzieci jak też sposób przebiegu ciąży mnogiej. Nie zawsze wiemy od razu, że zostaniemy podwójnymi rodzicami. Często przy którejś z kolei wizycie w gabinecie ginekologicznym udaje się ustalić, że mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą. Kobieta może mieć obawy czy sobie poradzi z dwójką dzieci oraz czy taka ciąża jest inna niż pozostałe oraz jakie wiążą się z tym ewentualne wyrzeczenia.

Panuje powszechne przekonanie, że bliźniaki muszą przychodzić na świat przez cesarskie cięcie. Otóż jest to częsta praktyka, ale wcale nie musi tak być. Z pewnością jest dużym wyzwaniem chodzić w podwójnej ciąży, ale każda taka ciąża jest inna i nie można uogólniać. Z pewnością rozwija się i przebiega inaczej niż pojedyncza. Wiele zależy od tego czy bliźnięta są dwujajowe czy jednojajowe. Pierwsze co należy podkreślić, to każdy stan błogosławionym, jaki przyniesie dwoje lub więcej dzieci na świat jest obarczony pewnym ryzykiem.

Toteż kobieta musi poddać się drobiazgowej opiece lekarskiej i zadbać szczególnie o swoje zdrowie. Częstsze muszą być wizyty kontrolne oraz USG i inne dodatkowe badania. Wszystkie niepokojące zmiany musza być szybko wykrywane poprzez badanie krwi i moczu pacjentki z ciążą bliźniaczą. Dlatego też jej kalendarz ciążowy w ciąży bliźniaczej różni się od tego, jaki dotyczy kobiet w ciąży pojedynczej.

W trzecim trymestrze ciąży wizyty u lekarza często ustalane są co dwa tygodnie. Ciąża mnoga jest nieco krótsza niż pojedyncza. Bliźniacza 35-36 tygodni, trojacza 34. Dwa lub trzy płody rozwijają się podobnie jak dzieci z ciąż pojedynczych do około 24-26 tygodnia ciąży. Potem ich waga, zupełnie inaczej niż w przypadku jednego dziecka nie wzrasta tak gwałtownie i jest zazwyczaj dużo mniejsza.

Rozwój dzieci w ciążach bliźniaczych zależny jest także od tego czy ciąża jest dwukosmówkowa czy jednokosmówkowa. Ciążom jednokosmówkowym towarzysza często charakterystyczne powikłania, które mogą doprowadzić do obumarcia jednego z płodów lub nawet do zakończenia ciąży. Także przedwczesny poród w 32 tygodniu ciąży może się zakończyć śmiercią jednego z dzieci, zwłaszcza jeśli bliźnięta rosły nierównomiernie i jedno z nich jest słabsze.