Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Podział ciąży na trymestry | Kalendarz ciążowy

Kalendarz ciąży z podziałem na miesiące i trymestry

Przebieg ciąży to przede wszystkim czas podzielony na konkretne etapy. Kobieta spodziewająca się dziecka, powinna mieć świadomość, jak rozwija się w jej łonie dziecko i jakie zmiany następują w jej ciele. Najlepiej daj się to zauważyć podczas badań USG wyznaczanych na kolejne tygodnie ciąży. Podczas nich przyszła mam jak też jej partner mogą zważyć jak zmienia się ich potomek.

Sama kobieta również zauważy niemalże już od pierwszego tygodnia ciąży co się z nią dzieje. Czasami nie od pierwszego tygodnia już zaczynamy coś czuć. Wszystko zaczyna się od zapłodnienia czasami odczuwalny jest niewielki ból w podbrzuszu podczas zagnieżdżania się zarodka. Generalnie całą ciążę można podzielić na pojedyncze tygodnie, z których w każdym coś się dzieje.

Lekarze dzielą okres ciąży na miesiące i trymestry. Kolejno w drugim tygodniu kobieta doświadcza jeszcze ostatnich dni płodnych, które pojawią się później dopiero po rozwiązaniu a dokładnie po okresie laktacji. Na początku drugiego miesiąca ciąży w 5 tygodniu na monitorze USG pojawia się już pęcherzyk mierzący do 11 mm. 5 tydzień jest szczególnym terminem ponieważ w tym okresie wiele kobiet dopiero zaczyna podejrzewać ciążę u siebie, ponieważ nie pojawia się oczekiwana miesiączka.

W 6 tygodniu zaobserwujemy już bijące serduszko. Wykonując USG przed 14 tygodniem ciąży możemy z dużym prawdopodobieństwem określić termin porodu. Lekarz dokonuje tego na podstawie pomiarów płodu. Początek drugiego trymestru czyli 4 miesiąca to 13 tydzień ciąży. Wtedy formują się narządy dziecka. Wtedy najczęściej obserwuje się ustępowanie typowych objawów ciąży, ponieważ poziomy hormonów normują się.

W pierwszej ciąży ruchy dziecka zaczynają być odczuwalne dopiero w 20 tygodniu czyli piątym miesiącu ciąży. Bywa, że są bardzo niewielkie, co budzi niepokój przyszłej mamy. Jeśli sytuacja się przedłuża najlepiej upewnić się wykonując USG czy wszystko jest w porządku.

W 6 miesiącu ciąży dziecko zaczyna już mierzyć około 30 cm. Ciało szybko przybiera na wadze, ponieważ rośnie ono intensywnie. Zwiększa się ilość płynu owodniowego co powoduje wzrost brzucha matki. Skóra może swędzieć i pokrywać się rozstępami. 8 miesiąc ciąży to 32 tydzień. Dziecko może ważyć wtedy już około 2kg. Za mniej więcej 8 tygodni nastąpi poród. 40 tydzień to moment porodu. Jeśli kobieta nadal się czuje dobrze może się zdarzyć, że trzeba będzie wywołać poród.